Костянтин Бриль: «У кожної країни повинен бути імунітет — громадяни, віддані власній країні»

IMG_1606 2

Ексклюзивно для читачів PEOPLE IN голова Запорізької обласної державної адміністрації з 2016 по 2019 рр., заслужений юрист України Костянтин Бриль розповів про головні здобутки на посаді губернатора Запорізької області, як виводити Україну з-під зовнішнього управління та про те, чи легко ставити державні інтереси вище особистих.

Як Ви, як людина з колосальним досвідом у державному управлінні, можете охарактеризувати те, що відбувається в українській політиці сьогодні?

Керований хаос. Це багатовекторне зовнішнє управління нашою країною, де у кожного з векторів своя мета. В результаті ми отримали те, що маємо сьогодні. Чому? Тому що у нас не було свого Шарля де Голля, не було національної ідеї, професійного керівника, який би відсунув особисте на другий план, а державні інтереси поставив би на перший, адже кожен із них певним чином залежав від зовнішніх суб’єктів у плані фінансової підтримки. У підсумку маємо нинішню ситуацію. Ось, нещодавно на американському телебаченні вийшло розслідування щодо Фонду Сороса, і я вважаю, що воно матиме свої наслідки і продовження і у нас в країні в розслідуваннях того, хто здійснював вбивства на Майдані, куди поділися сім мільярдів за зовнішньою позикою, чому фонди однієї з політичних партій в Америці оприбуткували кошти, які були націлені на розвиток демократії в Україні, на досягнення своїх вузьких політичних цілей в Америці. Це – велика геополітика. 

Ви згодні з тим, що Україна втратила свою суб’єктність на міжнародній арені?

Ми ще можемо все змінити, але не можна й надалі дивитися на цей керований хаос і нічого не робити. Зовнішнім кураторам, як західним, так і східним вигідний розвал судової та правоохоронної систем у нашій країні, оскільки нею буде легко управляти, як джойстиком, або через телефон. Країну легко поставити на коліна, коли всі вертикалі влади надломлені або зруйновані. 

ExfkysR4j91gbkUBdZp9hfQfzsvqqPIe

Які власні досягнення на посаді губернатора Запорізької області Ви вважаєте найважливішими?

Коли мене обрали губернатором Запорізької області, я кожного дня вивчав соціальні питання, питання охорони здоров’я, тарифну політику. Приймаючи рішення, я враховував не лише цифри та дані, але й думку жителів області. Найголовнішим досягненням назву те, що в Україні не відбулася «Запорізька народна республіка». Це коштувало великих зусиль. Також область показала хороший темп: по децентралізації область піднялася з 16-го місця на 3-е по країні, по інвестиціях — з 16-го місця на 4-е.

Яку, на Ваш погляд, головну помилку допускають українські політичні лідери сьогодні?

Демократію, яку хибно розуміють як свободу без зобов’язань, нам подають у яскравій обгортці, що не відповідає внутрішньому змісту. Насправді ці свободи  брехливі. Для прикладу, між свободою слова і брехнею — у нас знак рівності. Демократія – це не вседозволеність і демагогія. Демократія виступає прискорювачем розвитку країни лише у випадку, якщо IQ її громадян вище 80. Коли цей показник нижче, виникає питання, як ці люди можуть розмірковувати про вектор або курс? А професіоналів вони остерігаються, відтісняють їх і намагаються дискримінувати. 

0534

Якби Вам запропонували посаду у держслужбі, чи погодились би Ви?

Так, але лише за певних умов, а саме – при відсутності зовнішнього контролю та втручання до процесу кадрових призначень. Для мене держслужба – це сувора вертикаль з жорсткою дисципліною. До дисципліни і порядку я звик ще юності: з 14 я навчався у Суворовському училищі. Я – військовий, і тому мені іноді здається, що цю країну може врятувати лише диктатура, але за принципом: цар повинен бути суворим, але справедливим. Однак факт, що Адміністрація президента може впливати на суди, правоохоронні органи не має бути нормою. Тому при владі має бути дуже жорстка людина, без особистих симпатій та бажання власної наживи, справжній державник. Поки що в історії України таких не було — були демагоги, злочинці, жадібні люди, у яких власні меркантильні інтереси превалювали над здоровим глуздом. У кожного з них був шанс стати справжнім державним діячем, але ніхто з них ним не скористався.

Де знайти кадри, які зможуть професійно і відповідально служити на благо народу?

Насправді кадрів дуже багато, і серед них достатньо  порядних людей. Проблема в тому, що люди, які в житті нічого не досягли (таких я їх називаю – «піною») заявляють про себе в силу своєї нахабності, і багато керівників сприймають їх як фахівців. Поки такі «фахівці» доведуть свою профнепридатність, проходить певний час, за який вони дискримінують не лише себе, але й керівника, який призначив їх на посаду. 

Яке Ваше ставлення до таких проектів, як соціальний ліфт?

Негативно. Він не працює. Я можу це пояснити на прикладі Запорізької області: соціальний ліфт підняв «піну», а справжніх фахівців — опустив на дно. Фахівці завжди мають власну думку, стрижень, характер, і багатьом це не подобається, а результат їх роботи можна оцінити з часом, та, на жаль, часто це відбувається запізно, тоді, коли  ці люди залишають свої посади.

На Вашу думку, мода на технократів у владі – це теж явище тимчасове і неефективне?

Для початку необхідно визначити, хто такі технократи — це носії знань, тобто вчені, інженери, технологи… А в Україні люди приходять до влади з бізнесу. Але, бізнесмен не може бути держслужбовцем – він завжди буде думати і дбати про свій бізнес. Я вважаю, що плутати держслужбу і бізнес – не треба, а поєднувати – категорично не можна. Необхідно обрати: або ти держслужбовець, або бізнесмен. Але якщо людина вибирає держслужбу — держава повинна дати соціальні гарантії і відповідне матеріальне забезпечення, щоб не потрібно було паралельно вести бізнес, який забезпечить його сім’ю. І навпаки. Бізнесмен не повинен шукати в держслужбі захист для свого бізнесу. Це – правова держава, яка у нас відсутня. У нашій країні олігархічний клан створює власні партії та просуває свої телеканали. І це ми спостерігаємо протягом 28 років нашої незалежності.

Такий сценарій імпонує зовнішнім управлінцям?

Якщо відбуваються певні події, то це напевно комусь вигідно. Прихід до влади та вищих законодавчих органів такої кількості популістів, авантюристів, аферистів зовсім не випадковий. Природного хаосу не буває – він завжди штучно створений, а отже і керований. У кожної країни повинен бути імунітет, який складається з певної кількості відданих власній країні людей. 

Як Ви ставитеся до реформ, які зараз проводить чинна влада?

Дуже негативно. Перш, ніж реалізовувати, наприклад, земельну реформу, потрібно було розв’язати всі проблемні питання цієї галузі, забезпечити її розвиток, відновити всі бази даних, провести роботу з людьми, яких це стосується, пояснити їхні права, а потім — обов’язки. Виставити землю на продаж, щоб закрити недостачу в бюджеті, не думаючи про наступні покоління –  я вважаю це злочином. Вдумливі люди всі проти продажу землі. Треба брати приклад із сусідньої Польщі, Німеччини, Франції.

Якій літературі надаєте перевагу: художній чи про бізнес? Яку музику любите слухати?

Мені до вподоби детективний жанр, а саме віддаю перевагу творам Джеймса Хедлі Чейза. Люблю слухати класичну музику: обидві мої доньки грають на фортепіано.

У Вас є хобі?

Мене приваблюють активні види спорту: полювання, спортивна стрільба (часто буваю в тирі), дайвінг, катання на лижах, кінний спорт.

Редакція PEOPLE IN 

В тему