Топ-10 найбільших світових банків

Сучасне життя дуже важко уявити без банків, і з кожним днем їх роль зростає. Для одних банк – це можливість зберегти свої заощадження, для інших – це бізнес-партнери, а для решти – це сервіс, що допомагає здійснити свої звичні щоденні фінансові операції.

Витоки банківської справи сягають ще часів античності, і поступово набувають все більшого впливу: на рубежі 13-14 століть   з’являються перші спроби банків взяти під контроль економіку, пов’язані з діяльністю флорентійських банкірів, з 15 століття беруть початок спроби організації державних банків,  у 1694 році засновано Англійський банк, що вперше став займатися не лише депозитами та переказами, а й наданням позик. На теренах України європейські банки активно працюють з 15 століття. 

Немає значення для яких потреб нам потрібно звернутися до банку, ми, перш за все, шукаємо надійний банк із широким спектром фінансових послуг. У зв’язку з нестабільною економічною ситуацією в країні перед українцями постає цілком логічно обґрунтоване питання, як обрати надійний банк. Економісти радять обирати банк згідно 4 критеріям: склад акціонерів, величина капіталу і досвід роботи, фонд гарантування вкладів фізичних осіб, рейтинги.

І без сумніву, чим більший капітал банку, тим він надійніший. Є навіть вислів «Занадто великий, щоб збанкрутувати». Щоб бути впевненим у захищеності своїх депозитів, банк повинен брати участь у Фонді гарантування вкладів. Практично усі гравці на банківському ринку є учасниками фонду, але перевірити цю інформацію ніколи не буде зайвим.

І останнім, але не менш важливим показником надійності банків є рейтинги, що створюються на основі певної групи показників, які є обов’язковими для визначення фінансової стійкості банку. До таких груп слід віднести:

— Показники достатності капіталу (абсолютні і відносні);

— Показники якості активів (оцінка за ризиком, ліквідністю, дохідністю, диверсифікацією);

— Показники рентабельності;

— Показники ліквідності;

— Показники внутрішніх та зовнішніх ризиків.

Рейтингові системи орієнтовані на аналіз комерційного банку безпосередньо та на аналіз ринкових продуктів банку, і, як наслідок, переходять до оцінки діяльності самого банку. До перших слід віднести Рейтинг ІА «Прозора Україна», а також рейтинги, які складають наступні видання «Інвестиційна газета», «Компантйон», та рейтинг Асоціації українських банків та Національного банку України. До рейтингів, що орієнтуються на ринок, відносять рейтинги інформаційно-аналітичних агенцій та консалтингових фірм, зокрема таких як: S&P, Dan&Bradstreet (Moody`s Investor), BREE (Bank Reserch Eastern Europe), Fitch (Thomas Bank Watch, IBCA), AK&M, РБК.

Щорічно рейтингові агентства, аналітики та фінансові компанії складають рейтинги найнадійніших, найприбутковіших і найуспішніших банківських компаній, проте критерії фільтрації вельми специфічні, щоб впевнено виділити найбільший у світі банк. Саме тому рейтинги формують за різними параметрами, і конкретний банк може бути лідером згідно з одним рейтингом, та аутсайдером згідно з іншим.

Серед найбільш актуальних параметрів для порівняння банківських організацій визначають такі:

Сума всіх активів – загальна вартість усіх грошових об’єктів у власності компанії, а також грошового капіталу, який складається з власних коштів організації, грошей вкладників, міжбанківських кредитів та коштів, одержаних від емісії облігацій. Ринкова капіталізація – сукупна вартість компанії з урахуванням всіх її підрозділів і комерційних активів. Ринкова капіталізація компанії розраховується на основі біржової вартості її акцій.

Не менш важливими критеріями для оцінки банку називають: операційний та чистий прибуток, оборот, кількість відділень і працівників у компанії.

Розглянемо топ-10 найбільших банків світу, сформованого на основі «Глобального рейтингу 100 найбільших банків за сукупними активами».

Згідно з цим рейтингом американські банки домінували протягом десятиліть, але у зв’язку із перетворенням КНР у глобальний економічний центр, китайські банки отримали унікальну можливість зайняти передові позиції.  Із десяти найбільших банків — чотири з Китаю, два з США і два з Франції. 

Рейтинг S & P Global Market Intelligence враховує сукупні активи кредитних організацій.  Однак необхідно зазначити, що банки, які увійшли до цього рейтингу, відрізняються за методами бухгалтерського обліку.  Банки США використовують US GAAP, а банки інших країн звітують за МСФЗ. Якби американські банки звітували за МСФЗ, то JPMorgan Chase займав би четверту позицію за величиною банком. 

Вже кілька років поспіль лідируючі позиції посідають банки Китаю, і це цілком закономірно, враховуючи щорічний приріст економіки і продуктивності Піднебесної.

Перше місце у Industrial & Commercial Bank of China.

 Промислово-комерційний банк Китаю (ICBC) – найбільший банк у світі, входить у «Велику четвірку» фінустанов Піднебесної, контролює, практично, п’яту частину всієї банківської сфери в Китаї, має в своїх активах 4 009 мільярдів доларів за останніми даними, а ринкова капіталізація становить 180,69 млрд. доларів.

Банк, що створений у 1984 році, на сьогодні налічує понад 460 тисяч співробітників. Штаб-квартира компанії розташована в Пекіні. Понад 70% компанії є власністю держави.

Другий у рейтингу — China Construction Bank Corp.  «Китайський будівельний банк» є також другим за «величиною» банком Китаю, він був заснований в 1954 році. За останніми даними його активи налічують 3 400 млрд. доларів, а ринкова капіталізація складає понад 253,04 мільярдів.

Цей банк створювався виключно під державні взаєморозрахунки, проте згодом він був  успішно перепрофільований у комерційний. До складу компанії на сьогодні входить понад 14 тисяч відділень по всьому світу, у яких працює 372 тисячі співробітників.

Agricultural Bank of China займає третю позицію.

AgBank або Сільськогосподарський банк Китаю  заснований у 1951 році Мао Цзедуном для допомоги колгоспам, селянам і робітникам. Та згодом банк впевнено закріпився у сфері комерційних фінансових організацій Китаю та світу. Головний офіс знаходиться в Пекіні, та понад 24 тисяч представництв по всій країні, і навіть за кордоном.

Активи Agricultural Bank of China налічують понад 3 235 млрд. доларів, а ринкова капіталізація за останніми даними становить 203,96 мільярдів $.

Четверте місце за Bank Of China – одним із найстаріших і найбільш надійних у Китаї. Організований він у 1912 році, і до сьогодні лідирує у банківському секторі. Понад 70% компанії належить китайському уряду, представництва банку є більш ніж у 20 країнах світу.

За останніми даними у складі активів банку — близько 2 991 млрд. доларів, а ринкова капіталізація — 180,69 мільярда.

Mitsubishi UFJ Financial Group займає п’яту сходинку рейтингу.

 Японська холдингова компанія володіє активами на 2,78 трильйона доларів, що робить її найбільшим банком Японії з ринковою капіталізацією в 111,66 мільярдів доларів. Розширена мережа відділень по всьому світу дозволяє MUFG надавати послуги клієнтам у 40 країнах світу.

Компанія була заснована в 2005 році в процесі злиття двох найбільших банків Японії, штаб-квартира — у місті Осака.

Шосте місце у JPMorgan Chase.

 Це один із банків, що найбільш  стрімко розвивається, і найвпливовіших конгломератів США у банківському секторі, створений в 2000 році злиттям найбільших банків JPMorgan & Co и Chase Manhattan Bank. Штаб-квартира JPMorgan Chase розташувалася у Нью-Йорку на Манхеттені. Маючи статус найбільшого інвестиційного банку світу, володіє активами у 2 533 млрд доларів, а ринкова капіталізація компанії становить 332,24 мільярдів доларів, що робить її також однією з найдорожчих компаній в світі.

HSBC Holdings – на сьомій позиції. 

Лондонський HSBC є одним із найбільших конгломератів банківського сектора в Європі і світі, його активи — понад 2,52 трильйона доларів і 154,75 мільярдів доларів ринкової капіталізації.

 Створювався банк виключно для взаєморозрахунків між Європою і Китаєм і, до сьогодні утримує ключові позиції в цій сфері,  додатково банк нараховує понад 10 дочірніх компаній, що надають різноманітні фінансові послуги у цій галузі.

Восьма сходинка за ще одним європейським банком —  BNP Paribas.

Найбільший банк Франції, європейський лідер у сфері фінансових, банківських і страхових послуг — BNP Paribas, що був заснований в 1999 році, має представництва по всьому світу і головні офіси в Женеві, Парижі та Лондоні. Його активи налічують понад 2 357 млрд доларів при ринковій капіталізації в 84,31 мільярда.

 Дев’ятим у рейтингу – Bank of America.

 ВОА — найбільший банківський конгломерат Сполучених штатів Америки, що надає широкий спектр фінансових послуг у США і за її межами.  Штаб-квартира компанії розташована у місті Шарлотт штату Північна Кароліна. За останніми звітами на балансі Банку Америки зосереджено активів на суму 2 281 млрд доларів, а ринкова капіталізація становить 325,33 мільярда.

 Замикає десятку лідерів у рейтингу найбільших банків світу французький Crédit Agricole, який має на балансі активів на суму 2 117 мільярдів доларів, при ринковій капіталізації — 308,24 млрд.

 Crédit Agricole — одна з найбільших компаній у Франції, яка успішно контролює більшу частину банківської сфери країни.

 

Ірина Бізяєва

 

В тему

Discussion about this post