7 порад новообраним депутатам від політтехнолога: що треба і чого не треба робити в парламенті

У цьому році ми обрали новий парламент. За відкритими даними, його склад оновився на 80,4% та «омолодився» на 7,5 років. Не варто дивуватися такому оновленню – це логічний наслідок запиту суспільства на оновлення політичної еліти.

Тож, якщо Ви – новий народний депутат, який бажає бути не «одним із більшості», а окремою особистістю, то ця стаття для Вас.

 

1. Познайомтеся з закадровою частиною працівників Верховної Ради

 Парламент – це не тільки будівля «під куполом» і народні депутати зі своїми помічниками. Це й величезний апарат, до якого входять співробітники секретаріатів фракцій, секретаріатів комітетів, комендатура, спеціалісти сектору технічного забезпечення та ще багато-багато спеців, які не прив’язані до змін депутатських каденцій і вже багато років забезпечують функціонування парламенту.

Оберіть непленарний день та неспішно пройдіться «залаштунками» — тією частиною парламенту, яка не потрапляє в об’єктиви. Завітайте до секретаріату свого комітету, фінансового та кадрового відділу, експедиції, сектору реєстрації законопроектів.

Отримайте усвідомлення, де вони працюють і як, обміняйтеся за необхідності особистими контактами. Це додасть розуміння технічної, закадрової частини парламенту і може знадобитися у будь-який момент.

2. Відвідуйте всі робочі заходи

100 % відвідуваність має бути для вас не лише статистичним показником для чистої репутації. Відвідування всіх робочих заходів дозволить мати велику мережу живих контактів та бути в курсі найактуальніших подій. До цього списку слід віднести також робочі зустрічі фракції, засідання комітету, брифінги, круглі столи, зустрічі з виборцями, всілякі інші івенти, та, авжеж, пленарні засідання.

Не забувайте й про відкриті для суспільства заходи – прес-конференції, лекції, зустрічі. Більш  відомими ви станете завдяки медійній активності — участь у теле- та радіоефірах, та до них варто уважно готуватися. Про це — наступна порада.

3. Працюйте над визначенням власної позиції

Не будьте частиною стада, що голосує за вказівкою у вайбер-групі. Досліджуйте кожне питання, яке ставиться на голосування у парламенті. Аналізуйте, порівнюйте з аналогічними практиками інших країн, питайте порад у колег, зокрема — з минулих скликань.

На жаль, багато ваших попередників — депутатів колишніх скликань — використовували трибуну парламенту для задоволення поточних потреб своїх спонсорів та озвучували теми, які наперед були замовлені. Виходьте до трибуни лише тоді, коли дійсно маєте, що сказати. Ця ж порада актуальна й щодо спілкування з пресою: виходьте на брифінги до ЗМІ лише підготовленими та з реальними пропозиціями.

4. Створюйте та розвивайте МФО

Міжфракційні депутатські об’єднання — прекрасна нагода не тільки втілювати в життя законотворчі наміри, але й налагоджувати контакти з депутатами з інших фракцій та депутатських груп. Оскільки, як кажуть, у політиці не буває постійних ворогів та постійних друзів, та дружні стосунки з колегами по парламенту не завадили ще нікому. І сьогоднішній опонент по політичній силі може стати ідеологічним партнером по певному вузькопрофільному законопроекту.

Тож, відкривайте на сайті Верховної Ради список МФО та аналізуйте, до якого хотіли б доєднатися. А якщо бажаного не існує — створюйте самостійно. За процедурою це нескладно. І не цурайтеся ділитися співголовуванням у новоствореному МФО з колегами.

5. Не кнопкодавте. Ніколи

Просто знайте, що у сприйнятті вас громадянами, кнопкодавство — чи не найстрашніший гріх. Особисте голосування – це вимога українського народу, яку ви кровно обіцяли виконувати, і завдяки цій обіцянці й потрапили під купол.

Ваш новий депутатський склад має всі шанси увійти в українську історію як найчесніший та найефективніший. Сприяйте цьому й у питанні особистої верифікації під час голосування: або намагайтеся вводити у роботу сенсорну кнопку, або терміново пропонуйте інший аналог.

Тож не кнопкодавте ніколи. І не дозволяйте кнопкодавити за себе, бо це ще гірше.

6. Мудро обирайте команду помічників

Помічники-консультанти народного депутата є у певному сенсі його другою родиною на час скликання. Обирайте не просто розумних, а ще й грамотних. Не тих, хто називає себе мудрим, а тих, хто продовжує навчатися завжди. До речі, при Верховній раді України функціонує Інститут законотворчості, у якому на різних програмах можуть пройти навчання не тільки ваші помічники-консультанти, а й ви як народний депутат.

Робіть ставку на ініціативних, сміливих, чесних, готових наступні п’ять років сумлінно відпрацювати на благо України, і жодного разу не заскиглити від втоми.

Обирайте тих, хто має великі цілі, та при цьому усвідомлює престижність роботи помічником народного обранця вже сьогодні.

7. Завжди залишайтеся людьми

Зустрічайтеся з виборцями під час годин приймання громадян у парламенті, зустрічайтеся на окрузі, відповідайте на їх звернення, не ігноруйте запити та скарги. Як ви вже встигли зрозуміти, робота депутата відповідальна і складна. За своїм функціоналом та ступенем відповідальності вона дещо нагадує роботу лікаря, який давав клятву Гіппократа: не нашкодити і не відмовити у помочі – ось її основні постулати. Виконуючи їх, у вас є всі шанси стати депутатом з великої літери.

Анне Бикова, політтехнолог, директор політичної агенції AG group

 

В тему

Discussion about this post