Коли криптовалюта стає чимось звичайним та повсякденним, хочеться детальніше розібратись, що це таке і “з чим її їдять”.

Радж Делік: крипто-консультант, бізнес тренер, засновник ТОВ «Крипто Фінанс», партнер компанії ONELIFE та торгівельної платформи Dealshaker; про криптовалюти, як ними користуватись, та прогноз на 2019 рік.

 

Про криптовалюту зараз дуже багато говорять, але що саме означає це поняття, мало хто знає. Тож давайте розберемось, що ж таке Криптовалюта і що таке Блокчейн?

 

Якщо говорити по-простому, то криптовалюта — це новий вид грошей, але таких, які ми тримаємо не в гаманці, як паперові, і не в банку, а в мобільному додатку на своєму телефоні. Блокчейн — це серйозніше поняття, простою мовою: це електронний цифровий журнал, у якому міститься вся необхідна інформація, і будь-яка людина має доступ до цієї інформації. І це найпрозоріше, що зараз може бути у світі.

 

Що є головним, крипта чи блокчейн? І чи коректно взагалі ставити так питання?

 

Насправді, є сенс у цьому питанні. Блокчейн головніше, бо це базова технологія, похідною якої і стала криптовалюта. Криптовалюта — це вид прояву технології блокчейн.

 

Як давно Ви почали займатись криптовалютою? У якому році?

 

У 2015 році.

 

Чому Ви обрали саме цей напрямок, адже, наскільки мені відомо, це була для Вас зовсім нова сфера діяльності?

 

Так, для мене це був новий напрямок. Так сталося, що у 2014 році відбулися деякі події в нашій державі (Революція гідності) і той вид діяльності, яким я займався, став значно менше приносити прибутку. Це було пов’язано з девальвацією гривні, та зростанням курсу долара. І я був змушений шукати нові напрямки діяльності і нові можливості заробітку. Мене завжди цікавила тема фінансів, тому, коли вперше я почув про криптовалюти, ще нічого не розуміючи в цьому, я вирішив глибше вивчити цю тему, щоб можливо, не пропустити щось дуже перспективне.

 

Як швидко Вам це вдалося?

 

Базові питання я опрацював за пару тижнів за допомогою інтернету. На той час  було вже досить інформації про блокчейн та біткойн. Мені потрібно було з’ясувати кілька важливих моментів: наскільки це серйозна справа, які вона має  перспективи, як на цьому можна заробити, інвестуючи власні кошти або просуваючи цей продукт на ринку.

 

Тобто, кожен, хто захоче цим займатися, може також швидко розібратись  і це не буде складно?

 

Взагалі, це не складно. Все залежить від бажання людини.

 

Багато хто вважає, що криптовалюта — це щось нереальне, тому що її неможливо потримати в руках та покласти в гаманець. Як Ви пояснюєте людям, що не потрібно боятися віртуальних грошей?

 

Сьогодні можна відчути ефективність  речей, які не так просто потримати в руках. Ми живемо в епоху соціальних мереж, по суті, це  і є наше віртуальне життя. Стосовно криптовалют, їх новизну можна порівняти з першими банківськими зарплатними картками, і панікою людей, які одразу їх  переводили в готівку, відчуваючи невпевненість в їх доступності. Людська природа — боятися всього нового, але, коли починаєш використовувати криптовалюту, як засіб розрахунку, або переводиш її в готівку через криптомати, які є вже по всьому світі (і в Україні також), чи через електронні обмінники, то розумієш, що це дійсно реально.

 

Щодо криптоматів. Скільки зараз їх в Україні, і де саме вони знаходяться?

 

Зараз їх вже більше 10, тільки за офіційними даними. Є такий додаток coinatmradar, який  показує точне місцезнаходження криптомату на мапі, також там вказується, яку криптовалюту ви можете купити чи продати, комісія за проведення операції та ліміт. Перший такий криптомат з’явився в Одесі. Потім криптомати з’явилися в Миколаєві, Хмельницькому, Львові, Києві, Харкові. У Борисполі в аеропорту поставили мобільний банк —  великий термінал, який може працювати із обміном криптовалют, дає можливість сплачувати певні платежі і приймає банківські карти на видачу готівки, як звичайний банкомат, тобто такий собі універсальний фінансовий термінал, який поєднує в собі всі можливі функції, і продаж/купівлю криптовалюти включно.

 

У чому різниця між такими видами грошей, як паперові та криптовалюта?

 

Паперові гроші друкують національні банки, які визначають їх кількість в обігу держави, їх вартість, і що найцікавіше, — визначають, скільки грошей надати в обіг звичайним людям, а скільки залишити еліті суспісьства, скажімо так. Ці гроші можуть бути надруковані нелімітовано за рішенням парламенту чи нацбанку, а це означає, що, чим більше їх друкується, тим більша інфляція (це ми спостерігали на  прикладі Приватбанку, коли нацбанк надрукував 120 млрд гривень, щоб рефінансувати його і перевести в державну власність). У свою чергу цифрові гроші, на прикладі біткойна, не належать комусь одному і мають обмежену емісію (той же біткойн має 21 млн монет).

 

Тобто, кожна криптовалюта має ліміт?

 

Так, у кожної криптовалюти є обмежена кількість, і саме ця особливість ставить криптовалюту на рівень із золотом.

 

Що буде коли вона закінчиться?

 

Криптовалюта має дві визначні властивості. Це видобуток — майнінг, який займає певний час. І друге — коли всі монети випущені, вони далі знаходяться в обігу серед населення і ними користуються, як паперовими грошима.

 

Чи може держава втручатись у коригування курсу криптовалют?

 

Поки що — ні. Але зараз ми бачимо, що держави починають втручатися в це питання, і хочуть якимось чином регулювати криптовалюти, щоб захистити звичайних людей і унеможливити її використання, як засобу для фінансування тероризму, або для незаконних трансакцій, відмивання капіталу… У цьому питанні ми бачимо, що держава хоче регулювати цей напрямок і, як на мене, це зрозуміло.

 

Мені відомо про Вашу участь у нещодавньому обговоренні теми Регулювання ринку криптовалют у комітеті Верховної Ради по інформаційним технологіям. Як Ви вважаєте, коли Україні слід чекати на легалізацію Криптовалюти, як засобу розрахунків?

 

Зараз створені кілька законопроектів у цьому напрямку, але, в цілому, Україна не поспішає їх втілювати в життя і, я вважаю, що ми багато втрачаємо. Восени в Євросоюзі планується прийняття спільного законодавства. Хоча в окремих державах, таких як: Германія, Франція — криптовалюти вже прийняті на рівні грошей. В Америці і деяких штатах також почалось визнання криптовалюти. Тому в Україні десь наприкінці року планується також легалізація криптовалюти. Потрібно вирішити два ключових питання: регулювання обміну криптовалют і питання майнінгу, а також використання їх, як платіжного засобу.

 

Якщо зараз в Україні криптовалюта нелегалізована, чи законно зараз купувати криптовалюту, як це зробити безпечно, і де її краще зберігати?

 

У нашій державі так заведено: якщо прямо не заборонено законом, то це дозволено (сміється), тому не зважаючи на те, що законодавча база ще не існує, але криптовалюта не є забороненою. І Україна зараз входить у перелік країн лідерів по обігу криптовалют. Це обумовлено тим, що довіра до національної валюти невелика, а також певні обмеження грошових переводів між фізичними особами, особливо за кордон. Тому криптовалюта з цієї точки зору дуже цікава. Зараз її можна придбати через фізичні криптомати: ви вносите звичайні гривні в криптомат, і на додаток свого смартфону отримуєте цифрові кошти у власний віртуальний гаманець. Або купувати через електронні обмінники онлайн, перераховуючи з банківської карти гроші на рахунок власника обміннику, та отримати також цифрові кошти.

 

Коли Ви придбали першу криптовалюту, яку саме, скільки вона коштувала?

 

Це було на початку 2015 року, коли перша криптовалюта Біткойн коштувала приблизно 230-250 доларів за одиницю…Зараз він коштує близько 3 500 доларів за одиницю. Але на той час я вирішив, що 250 доларів —  це вже забагато, оскільки на початку 2010 року, коли тільки з’явились криптовалюти, біткойн коштував на рівні 1 долара за одиницю , і це спонукало шукати якусь молоду, перспективну криптовалюту. Тоді я по рекомендаціям познайомився з криптовалютою OneCoin, родом з Європи, і свої перші монети я купував по 20 євроцентів…

 

Скільки зараз коштує OneCoin?

 

30 євро.  

 

Чи було якесь стрімке коливання цієї криптовалюти, як, наприклад, було з біткойном?

 

Що цікаво, за весь час на OneCoin не було значних коливань, не було такої волатильності, протягом 4-х років спостерігається поступове та стабільне зростання валюти.

 

Чи обмежена емісія OneCoin, та чим вона відрізняється від інших криптовалют?

OneCoin має намір стати єдиною монетою в роздрібних розрахунках звичайних людей. Тому цифровий код цієї криптовалюти створений на 120 млрд коінів. Також OneCoin використовує процедуру прозорості — KYC (знай свого клієнта) на відміну анонімності Bitcoin.

 

Скажіть, чи можливо підробити криптовалюту?

 

Спеціалісти кажуть, що зараз підробити криптовалюту — це найважче, що можна зробити. Кожна монета має свій унікальний код, тож це практично неможливо.

 

Чи могли б Ви спрогнозувати майбутнє певних криптовалют на цей рік? Скажімо, для Bitcoin та  OneCoin.

 

Стосовно біткойна, я не думаю, що цього року будуть якісь значні коливання вгору, чи  вниз. Ми очікуємо значного росту курсу вже наприкінці 2019 — початку 2020 року, і це пов’язано з тим, що криптовалюта вже буде більш легалізована у світі. Зараз для цього ще немає умов, тому що відсутність правил, з одного боку, не дає входити крупним інвесторам, корпораціям на ринок, а, з іншого боку, це дає можливості спекулянтам розхитувати ринок і  наживатися на цьому. Також біткойн не дуже поширений, як засіб платежів у звичайному житті: обмежена кількість сфер послуг, де ви можете напряму розрахуватись біткойном, є важливим фактором, який створює додаткову вартість актива. Щодо OneCoin прогноз такий: наприкінці року ціна може досягти 50 євро за одиницю. Ця криптовалюта не матиме стрімких скачків, а впевнене і стабільне зростання курсу завдяки власній торговій платформі Dealshaker.

 

Ви користуєтесь у повсякденному житті криптовалютою?

 

Так, авжеж. Наприклад, нещодавно розплатився в салоні краси The Burber Kiev послуги барбера криптовалютою OneCoin. Замовив пошити костюм в ательє PURITY, та купив Ford Mustang за OneCoin. Мию авто на автомийці та таке інше.

 

Чи рекомендували би Ви нашим читачам купувати криптовалюту?

 

Якщо розглядати криптовалюту, як інвестицію, то треба розуміти, що це, все ж таки, ризикований вид активу, і я рекомендував би використовувати лише власні або вільні кошти, якими вони можуть ризикнути, або у випадку падіння курсу, почекати поки він вирівняється. Якщо розглядати криптовалюту, як платіжний засіб, і користуватися нею регулярно, як звичайними грошима, то тоді, звичайно, треба купувати криптовалюту. Але треба дивитись, яка криптовалюта створює цю інфраструктуру, якою монетою ви зможете, купуючи її сьогодні, наприклад, хоча б завтра-післязавтра розрахуватись за ті чи інші товари чи послуги, бо головна функція будь-яких грошей, як паперових, так і цифрових,  — це служити засобом розрахунку за товари та послуги, які приносять нам більше радості в житті, ніж просто їх наявність.

Бесіду вела Антоніна Павлюк

В тему

Discussion about this post