ТОП-3 гострих соціальних проблем українців

Сергій Саранов, президент громадської організації  “Міжнародна спеціальна антикорупційна колегія”, президент Міжнародного благодійного фонду Преподобного Сергія Радонезького, громадський діяч, ініціатор понад ста соціальних і благодійних проектів.

 

«Чим дорожче оплачується праця, тим щасливіша держава» — писав Антон Чехов у далекому 1889 році. Минуло більше ста років, а реалії не змінилися. Країни, що створюють гідні умови праці для своїх громадян, процвітають з року в рік. Вони показують високий темп зростання економічних показників і соціальних стандартів. Це Німеччина, Норвегія, Швейцарія, Сінгапур та багато інших. У цих державах соціальні гарантії, включаючи соціальний пакет, — обов’язок держави, а не вибіркова ініціатива роботодавця.

 

Перша соціальна проблема українців, яку варто назвати, — це відсутність обов’язкового соцпакету, незалежно від форми власності підприємства, на якому вони працюють. За своїм визначенням, соціальний пакет — це набір компенсацій і пільг. У прогресивних країнах світу він давно є нормою, і включає в себе грошову підтримку, часткову оплату житла/комунальних витрат, пільги на проїзд у транспорті, або часткову компенсацію витрат на авто, оплату мобільного зв’язку, страхування, медичне обслуговування і додаткову освіту. В Україні реалії зовсім інші. У державному секторі існує лише поняття соціальних гарантій, передбачених трудовим законодавством, — це оплачувана відпустка, 8-ми годинний робочий день, соціальне страхування, оплата лікарняних та відряджень. Роботодавець лукавить,називаючи це «повним соцпакетом», адже ці умови гарантовані законом і не є привілеєм. А в корпоративному секторі соцпакети надають тільки успішні компанії, переважно з іноземним капіталом.

Соціальна політика в Україні повинна ґрунтуватися на принципі справедливості:  кожен співробітник підприємства, як державного, так і приватного, повинен мати право на рівний соціальний захист. Як показує світовий досвід і побажання українців, «український» соцпакет повинен включати в себе пільгове кредитування, корпоративний мобільний зв’язок, пільги на проїзд, медичне обслуговування, страхування, а також отримання додаткової освіти. Такий соцпакет стане реальним механізмом соціального захисту і стимулом до більш успішної роботи.

Друга проблема, яка стосується кожного українця, — корупція в соціальній сфері. Як показують соцопитування, 90% українців вважають корупцію серйозною проблемою України, при цьому, 60% — переконані в тому, що це найбільша соціальна проблема. Ми почали розуміти небезпеку цієї проблеми ще до того, як це стало «мейнстрімом», і в 2006 році заснували громадську організацію «Всеукраїнська спеціальна колегія з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю». У 2016 році ми розширили географію проектів і створили «Міжнародну спеціальну антикорупційну колегію». Основна мета якої — викорінення корупції у вищих ешелонах влади. Саме викорінення, адже боротися з такою корупцією — марно. Вона носить династичний характер — передається з покоління в покоління. Половина тих, хто сьогодні знаходиться при владі — це діти або внуки попереднього «скликання». Тому тут не може бути напівмір, а лише тотальна ліквідація корупційних осередків.

І третя соціальна проблема, життєво важлива ​​для українців, — відсутність доступної медицини та освіти незалежно від рівня доходів. За даними соцдосліджень, близько 80% українських сімей хоча б раз зіткнулися з проблемою недобросовісної роботи лікарів, або несправедливим ставленням викладачів/учителів до них або їх дітей. З цією проблемою потрібно боротися з двох сторін. По-перше, забезпечити гідні зарплати працівникам соціальної сфери, а по-друге, вводити кримінальну відповідальність за дискримінацію, яка тягне за собою фізичну шкоду або стає перешкодою в навчанні. Велика кількість професіоналів у різних галузях, колосальний інтелектуальний потенціал — завдяки цьому Україна має всі шанси на національний успіх, та вирішення всіх гостросоціальних проблем. Але тільки свідоме суспільство, де кожен готовий починати зміни з самого себе, здатне їх вирішити.

В тему

Discussion about this post