МЕДРЕФОРМА: МІСІЯ (не)ЗДІЙСНЕННА?

Півроку медичній реформі. На сьогодні це одна із найбільш вагомих трансформацій для українського суспільства. Вона неоднозначна: її хвалять і засуджують; про неї інформують і дезінформують вона лишає відкритими багато питань.

7 листопада в Києві відбувся медичний форум «Медична реформа: місія (не) здійсненна», під час якого народні депутати, експерти та медики обговорювали проблеми впровадження медичної реформи, та намагалися дати власні компетентні відповіді на ключове питання – коли в Україні буде якісна і доступна медицина.

На Форум запрошували представників Міністерства охорони здоров’я та Національної служби здоров’я Україні, однак через завантажений графік керівництво не змогло приєднатись до заходу, хоча й відмітило його важливість.

 

Форум відбувся у форматі 3 відкритих панельних дискусій та активного двостороннього діалогу з аудиторією. Серед спікерів — народні депутати Ольга Богомолець та Сергій Мельничук, експерти та медики —  Андрій Доценко, Лариса Лавренюк, Костянтин Надутий, Валентина Маркевич, Олег Панасенко, Даніель Карабаєв, Андрій Харьков, Василь Апасов.

Народний депутат України, голова Комітету ВРУ з охорони здоров’я, Ольга Богомолець під час проведення першої панельної дискусії «Медична реформа: шлях до позитивних змін чи хаосу»зазначила: «Якщо ми хочем скоротити мережу лікувальних закладів, щоби лікарі виїхали з України, щоб менше було українців, то місія (прим. – у призмі реалізації медреформи) – здійсненна. Але моя місія як політика, як людини, що розбудовує державу, зберегти найважливіше, що є в Україні, — це люди, людський потенціал… Місія реформи, яка має бути виконана, — це збереження життя. Але якими методами?». Богомолець також відзначила, що мета реформи може стати досяжною лише за великого прагнення самих українців. Адже для міжнародної спільноти, насправді, важливішими є українська земля та повернення боргових зобов’язань. «Це наша проблема. Якщо ми боремося за власне життя, ми поборемо… Система охорони здоров’я та домедична допомога має бути доступною. Що відбувається сьогодні? Сьогодні ж держава фактично зняла з себе відповідальність за життя людей». На думку Ольги Богомолець, такі тенденції є неприпустимими і ведуть до подальшого погіршення демографічної ситуації в Україні.

Заступник голови правління Всеукраїнського лікарського товариства, член правління Української асоціації сімейної медицини, Костянтин Надутий провів детальний порівняльний аналіз української медицини сьогодення та закордонних практик, а також підкріпив усі факти конкретними числовими виразами. «Представники офіційної держави говорять, що у нас великий «запас» медиків-професіоналів… Криза кадрів медичного персоналу існує в усьому світі. Уряд, який визнає, що у нього в державі надлишок такого потенціалу – злочинець, вибачте, для свого народу».

Друга панельна дискусія «Медична реформа: місія NGOs та благодійних фондів» розкрила роль неурядових організацій та благодійних фондів за умов оновленого формату української медичної сфери. Було піднято теми співпраці державного та активного громадського сектору в процесі реалізації реформи. Президент благодійного фонду «Допомога онкохворим дітям» Валентина Маркевич та голова благодійного фонду «Краб» Лариса Лавренюквисвітлили основну меценатську місію в українському суспільстві, а також – визначними благодійниками – було окреслено бачення майбутнього української нації у напрямку охорони здоров’я.

До обговорення долучився, також, і особисто головний організатор Форуму, голова ГО “Фундація інноваційного лідерства” та благодійного фонду «ManusDei», — Андрій Доценко. Він, серед іншого, повідомив наступне: «Основне завдання сьогоднішнього медичного форуму полягає не просто у тому, аби зібратися та поговорити про медичну реформу, але у тому, аби конкретно зрозуміти сутність цієї реформи, усі її переваги та ризики, а також усвідомити напрям, у якому ми рухаємося з цією реформою…

Це вже не перша спроба внести зміну у медичну систему України за останні два десятки років. І, аналізуючи усі такі прагнення до змін, можна виділити певний ряд стандартних помилок: усі хочуть результату тут і зараз; по-друге, ми просто сліпо копіюємо чужий досвід… Я вважаю, що суспільство необхідно якісно підготувати до змін, що наближаються, адже нашим людям необхідний час задля того, аби адаптуватися до змін і не сприймати їх з відторгненням». Андрій Доценко зазначив, що реформа не даремно отримує супротив з боку української спільноти, адже відсутньою є комунікаційна стратегія з боку уряду. А отже, навіть якщо процес цих змін і є позитивним, то як це має усвідомити звичайний український громадянин? «Задля успіху реформи, необхідною є, як мінімум, роз’яснювальна політика з боку міністерства. Наразі ж вона відсутня».

Третя панельна дискусія «Медична реформа: проблемні питання та ризики в регіональному аспекті» висвітлила проблемні питання та ризики у реалізації реформи на регіональних рівнях. Права та обов’язки місцевих громад в контексті змін у медицині, особливості процедури закупівлі медичних послуг та загальні очікування від медичної реформи в Україні обговорилиІгор Найда, представник ГО «Сходи в майбутнє»; голова Вільної профспілки медиків України, Олег Панасенко; начальник Управління охорони здоров’я Дніпровської районної ради м. Києва – Даніель Карабаєв; засновник Української академії пластичної хірургії, Андрій Харьков та Василь Апасов.

В ході дискусії Василем Апасовим (голова громадянської організації «Національний інтерес України»)  було викрито моменти недостатньої прозорості процедури закупівлі медикаментів з боку МОЗ; Олег Панасенко акцентував увагу на регіональному розвитку медицини і проблемах транспортування людей, що потребують допомоги, до районних лікарень; Даніель Карабаєв же, на противагу, навів доволі втішну статистику і не поспішав заявляти про «зраду». Так, розмова видалася особливо насиченою і стала кульмінацією всієї конференції.

Загалом, зацікавлених тематикою реалізації медичної реформи в Україні виявилося дуже багато. Форум зібрав у рамках єдиного майданчика близько 200 слухачів, серед яких – профільні спеціалісти, головні лікарі медичних закладів Києва та регіонів, представники сфери страхування, громадські активісти, студенти, що планують реалізуватися у галузі медицини та представники ЗМІ.

Засновник Фундації інноваційного лідерства Андрій Доценко зазначив, що вірить в медичну реформу. Водночас вважає, що експертне середовище, громадські організації і благодійні фонди, які активно допомагають медичним закладам задля того, щоб покращити ситуацію в медичній сфері, мають допомагати державі, але не замінювати її функцій. Також організатори пообіцяли, що подібні заходи будуть проводити в містах України, щоб посилити інформаційно-комунікаційну кампанію щодо медичної реформи.

В тему

Discussion about this post