МАКСИМ БАХМАТОВ—Успішний підприємець, бізнес-ментор, керуючий партнер «UNIT.City»

МАКСИМ БАХМАТОВ

Успішний підприємець, бізнес-ментор, керуючий партнер «UNIT.City» Максим Бахматов в інтерв’ю виданню «PEOPLE IN» розповів, для чого було створено цей проект, що його пов’язує з політикою, скільки коштує навчання новітнім технологіям, і що робити для того, щоб талановита молодь не виїжджала за кордон.

бахматов

Максиме, ми зараз знаходимось в «UNIT.City» – в першому в Україні інноваційному парку, ідея якого полягає в поєднанні на одній території інноваційних стартапів, креативних компаній і освітнього майданчика. Скільки людей уже стало резидентами Вашого проекту?

– У нас навчається 800 студентів, у двох кампусах працює близько 50 компаній, тобто, це десь ще 500 людей, і до того ж щодня до нас приїздить близько тисячі людей у гості. Таким чином, якщо порахувати, з ранку й до вечора тут приблизно знаходиться 3 тисячі осіб.

 Скільки коштує навчання однієї людини, і які Ваші інвестиції у студентів?

– Це секрет, але навчання дороге. Для найталановитіших і найрозумніших людей України ми робимо це навчання безкоштовним!

 Чи є у Вас страхи, що Ви інвестуєте гроші у цього студента, він стане розробником №1, а по тім поїде до США та забуде про того, хто дав цю путівку у життя?

– У них є офіційне зобов’язання: три роки після навчання відпрацювати в Україні. Така концепція: навчається три роки і три роки відпрацьовує. Цих шести років вистачає для того, аби людина пустила своє професійне коріння в Україні: закріпилися навички та робочі зв’язки. Але, звісно, якщо людина хоче поїхати, то хай їде – це її власна справа.

За час існування «UNIT.City» багато наукових відкриттів було запатентовано?

– У нас більше 20 спільних проектів із компаніями, які є резидентами «UNIT.City». Виглядає це таким чином: є одна компанія А, є інша компанія В, і разом вони створюють проект С. Саме з цією метою був заснований «UNIT.City». Це центр, який допомагає людям зустрічатися один з одним, обмінюватися досвідом, навчатися, отримувати гроші за свої проекти, організовувати класне, цікаве дозвілля та ще й жити у майбутньому, майбутніми технологіями та трендами.

Чи виникала у Вас така ситуація, коли з’явився якийсь суперпроект, але у Вас та Вашого партнера бракувало на його реалізацію коштів, або Ви вважали його занадто дорогим?

– Сьогодні «UNIT.City» – це стартап на який вже ви-трачено понад 200 мільйонів доларів. Будівельно-інноваційний стартап – це найдорожче, чим ми зараз займаємося. І цього, повірте, поки що достатньо.

Коли Ви очікуєте повернення інвестицій?

– Інвестиції вже повертаються. Окупність цього

проекту від 5 до 10 років. Хоч, як ви пам’ятаєте, ми відкрились на початку 2017 року.

Як вважаєте, через 10 років Ваш техноцентр буде на кшталт Кремнієвої долини, як у США?

– А що це таке по-вашому?

Це інноваційний центр, навіть більше – район із власним самоврядуванням.

– Так, погоджуюся, по-перше, це географічний простір.

Тобто, навіть, та ж сама Оболонь могла б бути тією ж долиною для айтішників?

– Так. Головне – це результати. Не назва, а результати, які ця назва у собі утримує. Якби на Оболоні, наприклад, мешкало три мільйони людей, знаходилось 14 тисяч компаній і ВВП Оболоні було шостим у світовому рейтингу, то було б дуже круто – тоді б це була б Кремнієва долина, як у США. Наше завдання – створити місце, де буде концентрація ідей, людей, знань, навичок та досвіду. Ми не будуємо свою Кремнієву долину. Наша ідея більш інноваційна та креативна, і вона дуже ефективна, як показав час.

А держава Вам допомагає? Тому що я знаю, що у США держава багато грошей інвестує у подібні структури.

– Ні, нам ніхто не допомагає. Я теж знаю, що Ілону Маску, наприклад, його держава за два роки субсидіювала 9 мільярдів доларів.

До Вас приїжджають відомі люди, такі як Стів Возняк, наприклад (співзасновник компанії «Apple»). Коли Ви їх запрошуєте, вони потребують якогось особливого райдеру? Чи дорого коштує запросити суперзнаменитість у сфері ІТ?

– Це залежить від того, хто запрошує, коли запрошує, як, який сенс у цьому. Якщо це крута подія для молодих людей, то у такій тусовці прийнято їздити і допомагати безкоштовно.

Чи приїде в Україну Ілон Маск?

– Навіщо? Аби «доторкнутися до ікони» чи що? Він може приїхати тільки у своїх справах, або, якщо його привезуть, і це буде якийсь бізнес-проект. Я не думаю, що це нам потрібно.

Такі зустрічі, як зі Стівом Возняком, вони більше надихають чи дають реальні інструменти для студентів щодо їхнього розвитку?

– Ці зустрічі із людьми показують, що навіть такі, як Стів Возняк, – це звичайні люди, але вони багато працювали, наполегливо вчилися, створювали проекти, були ефективними. Якщо захотіти, то можемо зробити не гірше, а, можливо, навіть краще.

Як Ви вважаєте, в Україні буде створено щось грандіозне накшталт «Google»?

– Ян Кум, українець за походженням, вже створив «Whats App», який був куплений за 19 мільярдів доларів. Я вважаю, що це дуже крута історія, в якій частина «Facebook» створена українцями. Далі ще буде. У нас є круті стартапи, але у пошукових системах.

Як потрапити до Вас у містечко, якщо ти просто студент, який, наприклад, побачив наше інтерв’ю, зацікавився і хочеш подивитися, що тут відбувається?

– Щомісяця ми проводимо День відкритих дверей. Збираємо приблизно 500 осіб і показуємо все: як ми працюємо, як ми навчаємося, навіть як варимо каву…

Бахматов1

«ЯКЩО ЗАХОТІТИ, ТО МОЖЕМО ЗРОБИТИ НЕ ГІРШЕ, А, МОЖЛИВО, НАВІТЬ КРАЩЕ»

Конкурс на навчання відбувається щороку?

– Ні, він відбувається раз на півроку. Ми отримуємо 16 тисяч заявок на 300 місць. Тобто, конкурс – приблизно 50 осіб на місце. До нас приїжджають не тільки зі всієї України, а й з-за кордону. З Казахстану, наприклад, в нас вже є три студенти.

Ми знаємо, що раніше до «UNIT.City», Ви очолювали Національний Екпоцентр (ВДНГ). Колись, за часів СРСР, ВДНГ також засновувався як інноваційний центр. Як Ви вважаєте, коли «вмер» ВДНГ як такий?

– Він не «вмер». Він добре живе, процвітає, оновлюється. Але так було не завжди. Саме завдяки моїй команді він отримав друге життя. Яким воно буде довгим, це друге життя, час покаже. Без будівництва, без оновлення статків буде дуже важко конкурувати у світі з подібними інноваційними чи виставковими центрами.

Коли Ви йшли з посади, то написали стратегію розвитку ВДНГ на 40 років. Це була велика колективна робота і я знаю, дуже дорога. Скільки це коштувало?

– 1,5 мільйона гривень. Ми працювали над нею 9 місяців. З нами трудилося близько 30 консультантів із 5 країн світу: Данія, Литва, Фінляндія, Естонія… Також допомагали експерти, які вже будували подібні конструкції, центри. Саме за такою концепцією розвитку ми й працюємо.

Зараз Ви консультуєте нове керівництво Експоцентру?

– Спочатку так. Але зараз вони самостійно прекрасно розвиваються.

«UNIT.City» – це інноваційний бізнеспроект, а не політичний. Дехто з Вас знає як телепродюсера, дехто – як людину, яка займалася благодійністю та врятувала 32 дитячі життя, проживши місяць за склом вітрини магазину, для того щоб зібрати кошти. Але повертаючись до телевізійної діяльності у іронічно-політичному «Шоу без назви», яке Ви продюсували, згадався Ваш герой Єгор Лупан – збірний вигаданий образ українських чиновників та політиків, який казав, що зробить на своєму пузі тату-карту України, і вона буде зростати з кожним роком. Політики зараз готуються до виборчої кампанії, на вулицях країни з’явилося багато «бігмордів», і необхідно розуміти, хто за ними ховається. Політика сьогодні потребує нових людей із новим підходом, які не будуть красти, таких як Ви. Вас особисто уже запрошували у політику? Чи є у Вас політичні амбіції?

– «UNIT.City» – на 50% соціальний проект та на 50% бізнес-проект. По-перше, ми дбаємо про майбутнє, про молодь, щоб вона залишалася в Україні.

Чи можлива в Україні чесна політика?

– Напевно, можлива. Є чесні політики. Але я не вважаю, що вони зараз ефективні. Зараз час клоунів, таких персонажів, яких я створював. Там, де люди цілуються із коровами, я вважаю, що це не політика – це клоунада.

Ви така дуже креативна людина. До Вас взагалі звертаються як до політичного консультанта, щоб Ви придумали якусь креативну ідею і вона «вистрілила»?

– Я допомагаю медійним агентствам створювати доповнену реальність.

Найдорожча порада, яку Ви надали політику?

– Політику не радив. А от банкіру давав пораду на два мільйони доларів. Він хотів інвестувати у якусь поп-групу, а я порадив йому не робити цьо-го, бо це тупо, це банкрутство. Так і сталося, група збанкрутіла, нічого не досягла, і ця людина залишилася дуже мені вдячною. Це була порада за чашечкою кави.

Бахматов 4)1

Коли Ви створювали український «Comedy Club», Ви вже були мільйонером, але досить молодою людиною. Як Вам вдалося до 27 років заробити декілька мільйонів євро?

– У мене тато композитор, диригент, а мама хореограф – я зі звичайної родини. Я навіть не зрозумів, як відбулося так, що я захотів займатися бізнесом. Сьогодні прочитав гарне прислів’я Лобановського: «Поразка і виграш – це частина однієї системи». Коли ти сприймаєш це, то більше не боїшся. Треба пробувати, шукати себе, витрачати гроші, позичати і таке інше. Стартапи починаються з однієї формули 3F: friends, family and fools. Вам має хтось допомогти, дати ті 500 доларів, тисячу доларів, щоб ви створили сайт, булочну, доставку піци, потім збанкрутіли, потім ще раз піднялися, і знову по колу, заклали свою квартиру, як зробив це я… Якщо ви будете сидіти на одному місці й чекати, що вам якийсь добренький дядько дасть гроші – це неправда. Подивіться відео молодого Цукерберга. У якій бідній кімнаті гуртожитку він жив та у що був одягнений.

Я знаю, що коли Ви заробили перші гроші, у Вас був вибір: купити квартиру в Києві чи навчатися. Ви витратили ці гроші на навчання МВА.

– Так. Це була дуже правильна інвестиція. За півтора роки я повернув ці гроші та купив квартиру. У МВА вперше подався у 2000 році (спочатку мене не взяли!), у 2001-му – врешті-решт вступив, а 2003-го – закінчив. Першу свою квартиру купив саме цього року, у 2003-му.

Але мільйони заробили на ІТ у Німеччині?

– Так. Був певний непоганий проект.

Бахмотов3

«МИ ДБАЄМО ПРО МАЙБУТНЄ, ПРО МОЛОДЬ, ЩОБ ВОНА ЗАЛИШАЛАСЯ В УКРАЇНІ »

З якої суми грошей почали?

– Перша інвестиція була 5-7 тисяч євро. Через 8 років ми продали цей проект за 2 мільйони євро.

Виходить, якщо наполегливо працювати, то за 8 років можна заробити нормально грошей?

– Так, можна заробити нормально грошей. Перші 2-3 роки ми заробляли мало, а потім систематично почали отримувати чималі гроші.

Ви перекладач із англійської та арабської. Зазвичай люди, що добре володіють іноземними мовами, є дуже талановитими, їх завжди помічають та запрошують за кордон. У Вас було бажання виїхати з країни і реалізовуватися десь в іншому місці, наприклад в США?

– У мене було багато пропозицій виїхати за кордон, навіть була іноземна компанія. Потім мені пропонували круті проекти у Москві. Останній такий проект мені пропонували у січні 2014 року. За кілька днів до вбивств на Майдані. Під час активних заворушень я літав у Москву на співбесіду. Мені тоді пропонували очолити найбільший продакшн фільмів та серіалів у Росії «Central Partnership». Тоді цю компанію викуповував «ТНТ», а оскільки я був висококваліфікованим фахівцем, вони запропонували мені таку позицію. Після продажу та моєї відмови на цю посаду призначили державного діяча, креатив став непотрібним. Я радий, що знайшли іншу людину, і що я не погодився, бо те, що сталося із Росією… Я б не зміг там працювати.

Бахматов 4

І останнє запитання: що для Вас патріотизм, і що держава повинна зробити для того, щоб люди не хотіли виїжджати з України?

– Виїзд із України вирішується дуже просто. Це різниця у 300 євро плюс до середньої зарплати. Середня зарплата у нас десь 5-7 тисяч на місяць, якщо додати стільки ж, то люди не поїдуть у ту ж саму Польщу. Це рішення виключно економічне, тому треба зміцнити нашу економіку, додати хоча б 2-5% розвитку економіці, витягнувши гроші з тіні. До того ж додати ефективність влади, зараз вона є неефективною на всі 90%, бо там рагулі, жлоби, крадії. Якщо їх розігнати, то залишиться 10% нормальних керівників, і все буде гаразд. У цьому й суть патріотизму: ти робиш державу ефективнішою, залишаєшся тут і допомогаєш сусідам.

БЕСІДУ ВЕЛА Анастасія Рагімова

Бахматов1 (1)

 

В тему

Discussion about this post