Уряд вирішив частково монетизувати субсидії

Згідно з постановою Кабміну, із 1 січня 2018 року держава і постачальники тепла вестимуть розрахунки щодо комунальних субсидій «живими грошима». Зараз ці розрахунки відбуваються як взаємозалік, повідомляє  Рeople.in.ua з посиланням на ВВС.

Зараз до традиційної проблеми із боргами населення за «комуналку» додалася проблема із розрахунками держави із підприємствами теплокомуненерго, а потім цих підприємств із «Нафтогазом» по субсидіях і пільгах.

Поки що монетизація субсидій не торкнеться населення. Уряд обіцяє, що це станеться згодом.

«Призначення субсидій здійснюватиметься як і раніше — на соціальні норми. А постанова, яку ми ухвалили, має на меті врегулювати механізм розрахнуків між підприємствами, які надають житлово-комунальні послуги, і бюджетом», — заявив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Чого прагне уряд

За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, нововведення зробить бюджетні розрахунки, пов’язані із субсидіями, більш прозорими.

Віце-прем’єр і міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадій Зубко нагадав, що монетизувати субсидії вже давно рекомендував Світовий банк.

Це також було одним із зобов’язань уряду перед МВФ.

В уряді розраховують, що розрахунки «живими грошима» у сфері надання комунальних послуг зможе залучити на цей ринок нові компанії і зменшити монополізацію ринку кількома компаніями.

«Монетизація дасть усі підстави заходити на ринок комунальних послуг і ринок природного газу компаніям, які можуть працювати на конкурентних засадах», — твердить віце-прем’єр Володимир Кістіон.

субсидії

Водночас міністр фінансів Олександр Данилюк нагадав, що «розмір субсидій і пільг на ЖКГ зростає», а отже ці кошти розподіляються ефективніше.

Коли у 2015 році уряд схвалив принципове рішення наблизити комунальні тарифи до ринкової вартості послуг, бюджет почав позбуватися своєї одвічної проблеми — десятків мільярдів гривень дотацій «Нафтогазу» на підтримання низьких цін для населення.

Проте одночасно із цим з’явилася проблема десятків мільярдів гривень витрат на субсидії, якими уряд хотів захистити незаможних українців від підвищення тарифів.

У 2015 році, на який припав перший стрибок підвищення тарифів, на них пішло 18 млрд грн.

У 2016, коли уряд запровадив єдину ціну на газ в Україні, зокрема й для населення, на субсидії витратили 40 млрд грн.

У 2017 році уряд хотів виділити 47 млрд грн на комунальні субсидії, але впродовж року був змушений виділяти додаткові кошти — близько 14 млрд грн. Зараз субсидії отримують понад 60% домогосподарств.

У бюджеті на наступний рік на комунальні субсидії заклали 55 млрд грн. Але вже зараз зрозуміло, що цієї суми буде недостатньо.

В тему

Discussion about this post